Ayvalık’da Deniz Mavi, Bütün Plajlar Mavi Bayraklı


Körfezin incisi Ayvalık İlçemizde; Sarmısaklı’dan Altınova’ya, Ayvalık Merkezden, Şirinkent-Cunda-Laka bölgelerindeki tüm sahil şeridinde, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ Genel Müdürlüğü, Arıtma Tesisleri ve Derin Deniz Deşarj hatlarında, gerekli olan bakım, onarım ve yenileme çalışmalarını yapmıştır.

BASKİ 2017 yılı yaz sezonu öncesinde, 27 adet atıksu terfi merkezi ile bunlara bağlı terfi hatları, Küçükköy ve Altınova Atıksu Arıtma tesisleri ile derin deniz deşarj hatlarında bakım çalışmalarını yapmış, ayrıca Ayvalık Derin Deniz Deşarj hattını yenileyerek 17 mayıs 2017 tarihinde işletmeye almıştır.

Ayvalık derin deniz deşarj hattında yenileme kapsamında; 630 mm çapında polietilen borularla 955 metre denizin içerisinde boru döşenerek, eksi 30 metre derinliğe, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kriterlerine uygun olarak atıksu deşarjı sağlanmış ve körfezin kirlenme ihtimali tamamen önlenmiştir. Cunda köprüsünün işletmeye alınması ile birlikte körfezde su sirkülasyonu sağlanacak ve körfez daha temiz hale gelecektir.

 Bu çalışmalar sonucunda Ayvalık ilçemiz sınırları içerisinde, Toplum Sağlığı Merkezi tarafından 22 ayrı izleme noktasından alınan numunelerde yapılan analizler sonucunda Ayvalık ilçemizdeki plajlarımız Mavi Bayrağı hak etmiştir.

Bu sonuçlara bağlı olarak, Ayvalık Plajlarının mavi bayrakları, Türkiye Çevre Vakfının Mavi Bayrak Haritasında yerini almıştır.

 

BASKİ Genel Müdürlüğü


         

Diğer Duyurular Tüm duyurular için tıklayınız.
05 HAZİRAN 2017, Pazartesi     Sayfayı Paylaş