Balıkesir Üniversitesi Kimya Bölümü Öğrencilerinden BASKİ İçmesuyu ve Atıksu Arıtma Tesislerine Ziyaret


Balıkesir Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencileri, hocaları Doç. Dr. Sema BAĞDAT ve Doç. Dr. Onur TURHAN önderliğinde, 19 Nisan 2017 tarihinde Atıksu Arıtma ve İçmesuyu Arıtma Tesislerimizi ziyaret ettiler. Öğleden önce yapılan Atıksu Arıtma Tesisi ziyaretlerinde tesis sorumlusu Uğur DİNÇER tesisi gezdirerek, bilgiler verdi, sorulan soruları cevaplandırdı. Öğleden sonra İçmesuyu Arıtma Tesisi gezildi. Tesis hakkında bilgileri tesisi sorumlusu Yasemin Hatice DÜNDAR ve Kimyager Levent KOÇ verdi.

Öğrencilere, sağlıklı bir içmesuyunun eldesi konusunda suyun hangi safhalardan geçtiği ve İnsani Tüketim Amaçlı Sular hakkındaki Yönetmelik uyarınca olması gereken parametre kriterlerine ulaşmak için prosesin ve proses kontrollerinin neler olduğu, işletmecilikle dikkat edilecek hususlarla, Atıksu Arıtma Tesisine gelen pis suların hangi tür aşamalardan geçip, çevreye zarar vermeden uygun bir şekilde nasıl deşarj edildiği noktasına kadar, öğrencilere tesis sorumlularımız tarafından bilgiler verildi.

Gezi sonunda her iki tesiste öğrenciler ile tesis personelleri; içmesuları, atıksular ve tesisler ile ilgili olarak bilgi alışverişinde bulundular. Tesis personelleri tarafından, İçmesuyu ve Atıksuların bugünü ve geleceği hakkında ki düşünceler öğrencilere aktarılmış, öğrencilerin aklında ki sorular cevaplanmış ve yine şebeke suyumuz ve deşarj ile ilgili tereddütler giderilmiştir.

Musluklardan akan suyun ne kadar çok emek ve para harcayarak temin edildiği, kullanılan pis suların hangi aşamalardan geçerek deşarj edildiği tesislerimizi gezen öğrencilerimizce de görsel olarak algılanmış olup, bu kapsamda suyun tasarrufla kullanılmasının ve kanalizasyona çöp vb. atıkların atılmaması gerektiği önemle belirtildikten sonra teknik gezi sona ermiştir.


                               

Diğer Haberler Tüm haberler için tıklayınız.
20 NİSAN 2017, Perşembe     Sayfayı Paylaş