Savaştepe Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı Hızla İlerliyor


Savaştepe'nin daha önceden belediyesince yapılmış; ihtiyaçları yeterince karşılamayan, sorunlu, fenni olmayan kanalizasyon sistemi mevcuttur.  Atıksular, bu kanalizasyon sistemi ile toplandıktan sonra 9 ayrı noktadan arıtılmaksızın kış aylarında akışı olan, yaz aylarında kuruyan küçük derelere deşarjı yapılmaktadır. Bu dereler vasıtasıyla da ilçe merkezinin 5 km güneyinde yer alan büyük dereye ulaşmaktadır.

 

8 Nisan 2017 tarihinde temelli atılan, Savaştepe’nin ihtiyacını karşılayacak, sorunsuz kanalizasyon sistemi olan ve bu sistemle toplanan atıksuların ileri biyolojik arıtma sistemiyle arıtıldığı Atıksu Arıtma Tesisi ile dereleri kirlenmeyen bir SAVAŞTEPE oluşturmak ve sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla 17.500.000 TL bedelle yapılmakta olan 43 Km Kanalizasyon Hattı ve 15.000 kişilik Atıksu Arıtma Tesisinin inşaatı hızla ilerlemektedir.

 

Atıksu Arıtma Tesisi inşaatının tamamlanmasıyla; Avrupa Birliği ve ulusal çevre mevzuatı kriterlerine uygun, fiziksel ve biyolojik kirliliklerin yanı sıra, organik azot ve fosfor arıtımının da yapılacağı ileri teknoloji bir tesis olacaktır. Böylece deşarj edileceği Göçmen Deresi’ nde kirlenmeye sebep olmayacağı gibi doğanın dengesini de bozmayarak daha temiz bir çevreye katkı sağlayacaktır.


     

Diğer Haberler Tüm haberler için tıklayınız.
04 TEMMUZ 2017, Salı     Sayfayı Paylaş